
Karel Hašler
Český písničkář, herec, textař, skladatel. Za 2.světové války i přes zákaz zpíval vlastenecké a protiněmecké písně. Na začátku roku 1941 byl poprvé zatčen gestapem, propuštěn, 2. září zatčen znovu. 17. října 1941 skončil v koncentračním táboře Mauthausen. Na následky mučení, neléčené flegmóny a úplavice Karel Hašler 22. prosince 1941 zemřel.

Karel Poláček
Český spisovatel, humorista, novinář a filmový scenárista s židovskými kořeny. Dne 5. července 1943 byli Karel Poláček i Dora Vaňáková deportováni do terezínského ghetta, 19. října 1944 pak nastoupili do transportu do koncentračního tábora Osvětim. Není známo, zda Poláček zahynul na pochodu do tábora Gleiwitz nebo později.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Poláček

Vladislav Vančura
Český spisovatel, dramatik a filmový režisér, původním povoláním lékař. V době druhé světové války se zapojil do protinacistického odboje . Vančura ilegálně psal pro Rudé právo a sbíral peníze pro postižené rodiny. 1. června 1942 byl zastřelen na Kobyliské střelnici.

Josef Čapek
byl český malíř, grafik, knižní ilustrátor a spisovatel. Byl druhým ze tří dětí, nejmladší byl bratr Karel Čapek (1890–1938), známý spisovatel. září 1939 byl v Želivě u Humpolce v rámci akce Albrecht I. zatčen gestapem a uvězněn. 9. září byl spolu s dalšími vězni převezen do koncentračního tábora Dachau u Mnichova a odtud 26. září do Buchenwaldu, kde byl vězněn dva a půl roku. 26. června 1942 byl převezen do koncentračního tábora v Sachsenhausenu a 25. února 1945 byl převezen do koncentračního tábora v Bergen-Belsenu, kde následně vypukla tyfová epidemie. Jeho tělo nedokázalo skvrnitý tyfus porazit. Podle některých svědectví byl ještě 13. dubna 1945 naživu. Podle všech náznaků však zemřel krátce před osvobozením tábora. Jeho symbolický hrob se nachází na Vyšehradském hřbitově v Praze.