
Ján Ušiak
Velitel 1. československá partyzánská brigáda Jana Žižky. Němci 3. listopadu 1944 před polednem po standardní prohlídce obklíčili dům Machandrových. Těžce raněný Ušiak, aby se nedostal do rukou Němců, splnil partyzánskou přísahu a ukončil svůj život výstřelem z pistole.
Partyzánské hnutí Zelený kádr
Členové partyzánského hnutí zelený kádr – František Vychodil, Josef Masný, František Sýkora a další
Zelený kádr byla za protektorátu jedna z prvních partyzánských skupin v českých zemích sestavená z odbojářů působících na území Prostějovska a Kroměříšska a existující v období od března 1942 do listopadu 1942.
Vlastenecky smýšlející „odpůrci protektorátu“ se pravidelně scházeli v Masného rekreační chatě nad obcí Chomýž a od řečí se postupně dostali i k činům (zhotovovali a rozšiřovali letáky s protiněmeckou tematikou a také plánovali a promýšleli různé sabotáže). Podstatnou změnu koncepce aktivit „spiklenců“ způsobil truhlářský dělník František Vychodil (10. května 1914 – 24. listopadu 1942) ze Dzbelu u Konice. František Vychodil byl významným předákem a vlastencem tamějšího ilegálního hnutí, byl na útěku a čelil pronásledování německými bezpečnostními složkami za rozšiřování nelegálních letáků a tiskovin. Vychodil se připojil k Masnému a ujal se velitelské funkce. Jak velitel (František Vychodil), tak i jeho zástupce (Josef Masný) se seznámili během vojenské služby za všeobecné mobilizace v září roku 1938. Základnu jednotky Zelený kádr tvořila zpočátku rekreační chata Josefa Masného umístěná v prostoru nad obcí Chomýž v Hostýnských vrších.
František Sýkora
V jednotce významnou měrou politicky působil i truhlářský dělník František Sýkora (24. června 1906 – 5. listopadu 1942) z ilegální KSČ z Prostějovska. Sýkora pocházel z Litomyšle, byl od mládí komunistou, do ilegální činnosti KSČ na Kojetínsku se zapojil ihned po vyhlášení protektorátu a stal se vedoucím ilegální skupiny KSČ v Klenovicích na Hané. Po prozrazení jeho ilegální činnosti v roce 1940 se Sýkorovi podařilo vyhnout se zatčení. Dal na manželčino včasné varování, přešel do ilegality a ukrýval se na různých místech. Nakonec se dostal do lesů ke skupině Zelený kádr, kde kromě politické podpory zastával v lesním táboře funkci partyzánského kuchaře přezdívaného jako „Děda“.
Při přepadení lesního tábora (14. října 1942) zatýkacím komandem byl František Sýkora (s falešným průkazem na jméno Vojtěch Král – stolařský pomocník) těžce zraněn, převezen do Baťovy nemocnice ve Zlíně, kde pod policejním dohledem lékaři všemožně usilovali o jeho přežití, aby mohl být podroben výslechu. (Gestapo se zajímalo především o další stanoviště Zeleného kádru, o ostatní členy oddílu a jejich napojení na okolní odbojáře a o místní podporovatele partyzánů.) K nemocničnímu lůžku byla přivezena i Sýkorova manželka, ale ani ta jej nepřiměla k výpovědi – Sýkora nepromluvil a nikoho nezradil. Zemřel v Baťově nemocnici ve Zlíně před polednem 5. listopadu 1942.
Jan Ondryska
Jeden z čelných představitelů skupiny Nemo – Jan Ondryska – měl vazbu na Zelený kádr a poté, co byl získán brněnským gestapem coby jejich spolupracovník, zavedl dne 13. září 1942 Němce (přepadovou skupinu ochranné policie z holešovských kasáren, gestapa, Waffen-SS a Wehrmachtu) přímo k chatě nad Chomýžem v době, kdy se v objektu právě konala porada štábu Zeleného kádru. (Při této přepadové akci byl Jan Ondryska těžce zraněn a krvácel. Byl dopraven do vězeňské nemocnice v Kounicových kolejích v Brně, opětovně uvězněn a 5. srpna 1943 popraven.) Současně byly obsazeny okolní vesnice Brusné, Hlinsko a Jankovice Z obklíčení se štábu partyzánů sice podařilo prostřílet a spasit se útěkem do táborové (stanové) základny v hloubce lesa, ale i ta byla později (v polovině října roku 1942) vypátrána a přepadena.
Jan Kasík
Paradesantní Výsadek S1/R organizovaný Československou vojenskou misí v SSSR (ČsVM) byl do protektorátu vysazen v noci z 9. na 10. září 1941 u Dřínova. Členy výsadku byli: Bohuslav Němec (velitel výsadku), František Ryš, František Brauner a Jan Kasík. Výsadek svoje cíle nesplnil, došlo k jeho rozptýlení a později (díky zradě dvou parašutistů z výsadku Aroš – Ferdinanda Čihánka a Rudolfa Mišutky) byli jeho členové německým protiparašutistickým referátem odhaleni a zatčeni.


