Stalingrad
Bitva o Sevastopol
A jitra jsou zde tichá
Příběh opravdového člověka
Jeřábi táhnou
28 Panfilovců
Na podzim roku 1941 byly německé jednotky u Volokolamsku pouhé dvě hodiny od Moskvy po dálnici. Na této cestě však stála 316. střelecká divize pod velením generála I.V. Panfilova. Tento velitel měl mezi svými vojáky takovou autoritu, že si vojáci divize hrdě říkali „Panfilovci“ a samotná divize byla známá jako „Panfilovova divize“.
316 divize se ukázala jako mimořádně bojeschopná a úspěšná, a tak 17. listopadu 1941 získala status gardové divize a stala se 8. gardovou střeleckou divizí. Stalo se, že následujícího dne generál Panfilov padl, ale divize směla jeho jméno ponechat ve svém názvu. V Sovětské armádě obdržela takovou čest pouze jedna další divize – 25. gardová střelecká divize, pojmenovaná po Čapajevovi.
…
Boj o Moskvu
Osud člověka
Teheran-43
Špionážní film z prostředí Teheránské konference mezi Spojenci 1943. Rok 1980. Před světovými médii se objevuje záhadný muž Max, který přináší světu dosud neznámé důkazy a dokumenty, týkající se plánovaného atentátu na velkou trojku, který se měl uskutečnit v Teheránu, roku 1943. Poválečný historický pohled na zobrazovanou událost není jednotný. (Post-)sovětští historici zastávají postoj, že NKVD zmařila atentát schválený Hitlerem. Západní historici o tom mají oprávněné pochybnosti, protože se nepodařilo dokázat existenci hlavní postavy Hanse Ulricha von Ortel. Film vychází ze sovětské verze a naznačuje, že na západě působí lidé, kteří mají zájem na tom, aby sovětská verze nebyla potvrzena.
Poslední dny Sophie Schollové (Sophie Scholl)
Poslední dny Sophie Schollové. Iveta Hajdová (Devana): „Dnes, keď sa Európa, ktorá sa zrejme nedokázala poučiť z vojnového šialenstva a dvoch ničivých svetových vojen ocitá na prahu vojny, znova som si spomenula na mladú dievčinu, ktorá sa dokázala vzoprieť nacistickej propagande a vojnovému besneniu a neváhala položiť život za svoje ideály“.
Legenda jménem T-34 (2018)
Ruský válečný film z roku 2018 koncipoval režisér a scenárista Alexej Sidorov podle svých slov jako akční podívanou pro novou generaci a zároveň jako poctu válečným veteránům. Nákladný projekt z části natáčený v Česku tak klade velký důraz detaily – od uniforem přes zrestaurování vyřazeného tanku T-34 až po výstavbu vesnice, která hned úvodem lehne popelem. Samotný děj stejně jako hlavní postava jsou však fiktivní a válečnými příběhy se inspirují jen velmi volně. Jsou například známy případy, kdy se sovětským vojákům podařilo utéct z německého zajetí, ovšem bez pomoci tanku
Skřivánek-Жаворонок (1964)
Podle skutečné události vzniklo silné filmové drama, popisující sílu a hrdinství několika lidí na pozadí zuřících bojů druhé světové války. Píše se rok 1942 a fašisté zrovna zkoušejí nové protitankové střely. Jako pokusný králík má posloužit zajatý sovětský tankista Ivan se svojí posádkou. Nikdo z nacistů však netuší, co všechno se v hrdinném vojákovi skrývá. Nejenže se mu podaří přelstít německé velitele, ale také geniálním tahem získá tank, se kterým se rozhodne rozpoutat vlastní válku proti nepříteli. Uprostřed nacistické říše se se svým opancéřovaným strojem stává hrdinou a nadějí pro všechny místní lidi, kteří už ani nedoufali v obrat k lepšímu.
Srovnej s filmem Legenda T-34. Oba filmy jsou inspirovány stejnou událostí, dělí je 52 let od vzniku.
Balada o vojákovi
Teprve devatenáctiletý Aljoša překvapil svého velitele, když na bojišti druhé světové války zneškodnil dva nepřátelské tanky. Namísto vyznamenání ovšem mladík požádá o krátkou propustku do rodné vsi, aby mohl matce spravit střechu. Cestou potkává veterány mířící domů, mladé brance směrem na frontu i mladou dívku, která si jen přeje být od války co nejdál. Dobrosrdečný Aljoša se snaží každému z nich aspoň trochu ulehčit: vyřídit pozdravy rodině, doprovodit zraněného vojáka nebo vyděšené dívce sehnat trochu vody. To vše ho ale zároveň vzdaluje od jeho původního cíle a zdá se, že svou matku nestihne ani pozdravit…
Hořící sníh (1972)
Válečné drama statečných ruských vojáků, kteří odolávají obléhání Stalingradu německou armádu. Film vypráví o jediné bitvě Velké vlastenecké války (1941-1945) na Volze. Ústřední příběh sleduje osud sovětských vojáků a důstojníků jedné dělostřelecké baterie, která za cenu heroického úsilí a jejich vlastních životů brání nepřátelským tankům, aby prošly.
Holocaust 1. (z pěti)
Holocaust 2. (z pěti)
Holocaust 3. (z pěti)
Holocaust 4. (z pěti)
2 Comments on “Válečné filmy sovětské/ruské a ostatní”