Druhá světová válka se do dějin Československa zapsala krví, utrpením a odvahou těch, kteří se postavili nacistickému režimu. Okupace země v březnu 1939 znamenala nejen politické a ekonomické podrobení, ale také rozsáhlý teror namířený proti obyvatelstvu. Jedním z nejtemnějších aspektů tohoto období byly koncentrační a pracovní tábory, v nichž bylo vězněno a umučeno tisíce lidí.
Počátky okupace a první represe
15. března 1939 vpochodovala německá vojska do zbytku Čech a Moravy, čímž bylo definitivně zpečetěno rozbití Československa. Okamžitě začalo zatýkání politických odpůrců nacistického režimu, inteligence, odbojářů a později i celých skupin obyvatel včetně Židů a Romů.
Již 1. října 1939 byl zaveden lístkový systém přídělu potravin. Dospělý člověk měl denně k dispozici pouze:
19,64 dkg chleba
7,25 dkg mouky
4,28 dkg masa
2,42 dkg tuku
4,28 dkg cukru
2,14 dkg soli
1,42 dkg kávových náhražek
0,35 dkg bonbonů
0,9 dkg marmelády
4 vejce na měsíc
0,12 litru mléka denně
16 dkg nových brambor
Tento příděl byl nedostačující a způsobil rozšíření černého trhu. Potravinové lístky byly vydávány na měsíc a množství se lišilo podle věku a povolání.
Koncentrační tábory na území Československa
Na území Protektorátu Čechy a Morava a připojených Sudet bylo postupně zřízeno 52 koncentračních táborů a stovky pracovních a zajateckých lágrů. Sloužily nejen jako místa vyhlazování a mučení vězňů, ale také jako levná pracovní síla pro německý válečný průmysl.
Nejznámější koncentrační tábory v Československu
✔️ Terezín – Hlavní koncentrační tábor, sloužil jako přestupní stanice do Osvětimi. Bylo zde vězněno přes 155 000 Židů, z nichž 118 000 zahynulo.
✔️ Litoměřice – Pobočka Flossenbürgu, vězni pracovali v podzemních továrnách na výrobu zbraní.
✔️ Brněnec – Zde sídlila slavná „Schindlerova továrna“, kde Oskar Schindler zachránil 1200 Židů.
✔️ Lety u Písku – Tábor pro Romy, kteří zde žili v nelidských podmínkách, než byli transportováni do Osvětimi.
✔️ Rabštejn, Richard, Hradištko – Tajné podzemní továrny na výrobu zbraní, kde pracovali vězni v nelidských podmínkách.
✔️ Rychnov u Jablonce nad Nisou, Smržovka, Jablonec nad Nisou – Menší pracovní tábory s brutálními podmínkami.
Brutální podmínky v táborech
Podmínky v českých táborech byly stejně děsivé jako v těch velkých německých. Nedostatek jídla, tvrdá práce a neustálé mučení vedly k obrovské úmrtnosti. Například v Gross-Rosenu byla průměrná doba přežití vězně pouhé dva měsíce!
Odboj a osvobození
Na Jablonecku a v okolí působilo mnoho odbojových skupin, mezi nimi například skupina Konstantin. Díky jejich úsilí bylo možné zpomalit německou válečnou mašinerii a připravit cestu k osvobození.
9. května 1945 ve 21:00 dorazila Rudá armáda do Tanvaldu, Desné a Velkých Hamrů. Partyzánští velitelé, jako Žukovský z Vlastiboře, sehráli klíčovou roli v přípravě na jejich příjezd.
Závěr
Období let 1939–1945 bylo jedním z nejtemnějších v československé historii. Desítky koncentračních táborů, statisíce mrtvých a nelidské podmínky, ve kterých museli lidé přežívat, zanechaly hluboké jizvy v národní paměti. Přesto v této době vznikl také silný odboj, který se zasloužil o osvobození země.
Dnes je naší povinností nezapomenout a připomínat si hrdinství těch, kteří bojovali proti tyranii, i utrpení těch, kteří se stali jejími oběťmi.