Dokumentární filmy

1. poválečná přehlídka 1. čs.armádního sboru

Československá vojenská jednotka v SSSR

Rudá armáda v boji o Brno

Osvobození města Brna předcházely několikatýdenní!!! krvavé a těžké boje proti fašistickému nepříteli, který se houževnatě bránil…

Květnová revoluce v Praze 1945

Autentické záběry bez zvuku

Bombardování části Prahy 25. března 1945

Osvobození Moravy a Slezska 1945

Autentické záběry z bitvy o Berlín

(bez komentáře)

Od Orlu do Prahy – Divize černých nožů

Jak i lidé z Uralu bojovali za svou i naši svobodu. Je to vhodný učební materiál pro mladší generace, které od té slavné „sametové revoluce“ vyučují zkresleným dějinám. Jen připomínám, že jednou z prvních věcí, kterou naši poslanci po ní udělali, bylo, že změnili svátek 9. května – Den osvobození Československa sovětskou armádou na svátek 8. května pojmenovaný Den vítězství.

Pochod zajatých Němců 17. července 1944 Moskvou

V průběhu operace Bagration v létě roku 1944 byla poražena německá skupina armád Střed. Zlikvidováno bylo a do zajetí upadlo okolo 400 000 vojáků a důstojníků. Tyto ztráty byly daleko vyšší než ty stalingradské. Ze 47 generálů Wehrmachtu, kteří bojovali jako velitelé sborů a divizí jich 21 bylo zajato. Spojenci pochybovali o tak grandiózní porážce Němců v Bělorusku, což byla dobrá možnost demonstrovat úspěchy SSSR ve válce a zároveň pozvednout duch Moskvanů a obyvatel dalších měst. A tak bylo rozhodnuto provést zajaté Němce v čele s jejich generály ulicemi Moskvy a Kyjeva. Operaci realizovalo NKVD a byla nazvána podle hudební komedie Velký valčík. Lidem to bylo oznámeno rádiem 17. července a také vytištěno na hlavní stránce listu Pravda.

Ve filmu se říká, aby si lidé představili, že ti všichni vojáci měli ještě nedávno v rukou zbraně a schovávali se za pancéřem svých tanků…

Pražské povstání a osvobození Prahy

Berlín, to ale nebyl úplný konec. Nacisté pořád drželi Prahu a disponovali milionem vojáků ve Středních Čechách a jižním Německu. 5. května Češi povstali a proměnili tak svůj dlouholetý pozemní odpor v otevřený konflikt… Češi byli velmi stateční, ale možná trochu předčasní. Pražský rozhlas volal o pomoc… Poté, co osvobodili svou vlastní zem, ztratili Sověti ve východní Evropě ještě milion mužů… Češi uložili sovětské mrtvé po boku těch svých. Těch, kteří zemřeli v Pražském povstání.
Výňatek z dokumentárního filmu Velká vlastenecká válka / Neznámá válka – koprodukce SSSR / USA (1978) – 17. díl – Pád Berlína

Druhá světová válka 5 – Bitva o Rusko – Dokumentární film z r. 1943!

Proč ten věčný boj o Rusko? Pravda v unikátním a velmi doporučovaném americkém dokumentu z roku 1943!

Oscar 1943 – nominace: dokument

New York Film Critics Circle Awards – zvláštní cena

Česká premiéra: Neznámo kdy, ale už byla.
Světová premiéra: 11. listopadu 1943
Natočeno: USA 1943
Režie: Frank Capra, Anatole Litvak
Scénář: Julius J. Epstein, Philip G. Epstein, Rober Heller
Hudba: Dimitri Tiomkin

Krize – americký dokument o Mnichovu 1938

Vysíláno na ČT2 před cca 18 lety.

„Zpívající zbraň“. Alexandrovci. Dokument z r. 2008

Osmdesát let od osvobození Buchenwaldu
https://t.me/SvetKolemNas

15. březen 2025. I v pekle může přežít světlo. Nedovolím, aby se zapomnělo na ty, jejichž jména už nikdo nečte. Dědečku, Tvůj příběh je pro mě stále živý. Katarina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *